ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر حرارت و رطوبت در طول مسابقه
نویسنده پیام
ساسان
فعال دارای پست
**

در حال حاظر عضو هیچ کلوپ نیستم
تاریخ عضویت: بهمن ۱۳۹۳
تعداد ارسال‌ها: 11
سپاس کرده: 13
سپاس شده: 25 در 9 موضوع
اعتبار: 2
ارسال: #1 تاثیر حرارت و رطوبت در طول مسابقه
تاثیر حرارت و رطوبت در طول مسابقه
نویسنده :دکتر کالین واکر
ترجمه: ساسان سپهوند(ورزشکاران آسمان)

کبوترها فاقد غدد عرق هستند و بنابراین نمی توانند حرارت بدن را از طریق تعرق از دست بدهند.
در پرندگان، حرارت بدن به وسیله خنک سازی تبخیری از کیسه های هوا از دست می رود. وقتی که پرندگان داغ می شوند، تپش قلب (نفس نفس زدن) می کنند.
این سبب افزایش جریان هوا روی کیسه های هوا می شود، در این فرآیند سبب افزایش تلفات تبخیری می شود که منجر به خنک سازی می گردد. رطوبت از دست رفته به وسیله نوشیدن آب جایگزین می شود. در این شیوه، دمای نرمال بدن و سطح نرمال هیدارتاسیون حفظ می شوند.

چیزی که ما می دانیم این است که در 25 درجه سانتیگراد، اگر محروم از آب باشند، کبوترها تنها در 24 ساعت 5 درصد دهیدراته می شوند. برای در نظرگیری این، پرندگانی که 5 درصد دهیدارته شده اند، آرام شده و پرهای خود را در حالت پف کرده قرار می دهند و اگر آب در دسترس باشد، به آسانی آب مینوشند.
وقتی که 10 دهیدارته شده باشند، یک چنین کاهشی در حجم گردش خون وجود دارد که میزان ناکافی خون به ارگانهای متعدد جهت عملکرد نرمال تزریق می شود و تداخل با میزان هوشیاری وجود دارد. در بیش از 15 درصد دهیدراته شدگی، مرگ رخ می دهد.
بسیار مهم تر، همچنین می دانیم که در 25 درجه سانتیگراد، میتوان فرض کرد که در صورت عدم نوشیدن آب در طول راه، به لوفت خود می رسند که از یک میزانی از دهیدراتاسیون رنج می برند. به محض برگشت، در حالت سلامتی، پرنده به آسانی آب می نوشد که طی این فرآیند مایع از دست رفته را جایگزین می کند و وضعیت هیدراتاسیون نرمال سریعا برقرار می شود.

مشکلاتی در برخی شرایط بروز می کنند
دمای بالا – دماهای بیش از 25 درجه سانتیگراد نیازمند مایعات بیشتر جهت تبخیر از طریق کیسه های هوا جهت حفظ دمای نرمال بدن است که منجر به شروع دهیدراتاسیون می شود که مگر اینکه نوشیدن آب انجام گیرد.

رطوبت بسیار بالا یا بسیار پایین – رطوبت پایین دارای تاثیر مشابه روی کیسه های هوا همانند با دمای بالا می باشد. رطوبت پایین بسیار به آسانی کیسه های هوا را خشک می سازد که منجر به کاهش سریع مایعات می شود. برعکس، رطوبت بالا سبب کاهش خنک سازی تبخیری می شود که منجر به هیپرترمی (دمای بالای بدن) می شود.


بادهای مخالف – تلاش اضافی در پرواز به سمت باد مخالف منجر به افزایش دی اکسید کربن در جریان خون می شود که نرخ تنفس را افزایش می دهد. این فرآیند سبب افزایش تلفات مایعات از کیسه های هوا شده و همچنین پرندگان مستعد دهیدراتاسیون می سازد.


مسابقاتی که در نواحی برگزار می شوند که آب سطحی برای پرندگان در مسابقه در دسترس نمی باشد – هیدراتاسیون نرمال می تواند تحت مقادیر دما و رطوبت کاملا حدی حفظ شوند به شرطی که پرندگان به اب دسترسی داشته باشند. فقدان آب سطحی بدین معنی است که پرندگان هیچ روشی جهت جایگزین کردن مایعات از دست رفته ندارند اگر که دهیدراته شوند.


ترکیب بادهای داغ که با پرندگان برخورد می کنند و آنها را خشک می سازند، بدون دسترسی به آب یکی از موارد کشنده برای کبوتران هستند. با تلاش و حرارت، مقادیر زیاد مایع از سیستم از طریق خنک سازی تبخیری از دست می رود که منجر به دهیدراتاسیون می شود. با تخلیه ذخیره مایع، تبخیر از کیسه های هوا دیگر ادامه نمی یابد. این بدین معنی است که کبوتر تنها روش خنک سازی خودش را از دست داده است و بنابراین هیپرترمی ثانویه شروع می شود. با رسیدن میزان دهیدراتاسیون به 15 درصد، سیستم های متابولیک نرمال دچار اختلال شده و کاهش میزان آگاهی و هوشیاری رخ میدهد. در این شرایط، تلفات سنگین مورد انتظار می باشد.


ذکر این ارزشمند است که حتی در روزهای خنک، دما در طی مسابقه سریعا می تواند به 25 درجه سانتیگراد برسد که این به دلیل حرارتی می باشد کبوترها تولید می کنند (دمای نرمال بدن 41/7 درجه سانتیگراد می باشد). این بدین معنی است که اگر آب از آغاز مسابقه تا زمان رسیدن به نقطه مسابقه صبح بعدی برای پرندگان فراهم نشود، اغلب از مقداری دهیدراتاسیون رنج خواهند برد. اطمینان از اینکه پرندگان دارای دسترسی به آب در مواقع محتمل هستند، مهم می باشد بنابراین هیدراته بودن آنها در زمان رهاسازی آب نمی تواند اغراق آمیز باشد.
شعار ساسان

pipapigeon

۱۳-۳-۱۳۹۷ ۱۱:۲۴ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر سپاس از این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
[-] 2 کاربر به دلیل این ارسال از ساسان سپاسگزاری کرده اند.
میلاد, محمدرضا جعفری
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان