ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راز کبوترهای قهرمان
نویسنده پیام
ساسان
فعال دارای پست
**

در حال حاظر عضو هیچ کلوپ نیستم
تاریخ عضویت: بهمن ۱۳۹۳
تعداد ارسال‌ها: 11
سپاس کرده: 13
سپاس شده: 25 در 9 موضوع
اعتبار: 2
ارسال: #1 راز کبوترهای قهرمان
راز کبوترهای قهرمان
نویسنده:Ad Schaerlaeckens
ترجمه:ساسان سپهوند

زمانی که کبوترهای مسابقه نتایج خوبی نمیگیرند، نیازی نیست برای پیدا کردن علت آن زیاد جستجو کنید. دو احتمال وجود دارد: یا کبوترهای مسابقه خوب نیستند( استعداد ندارند) یا وضعیت خوبی ندارند.

به ندرت هردوی این مسئله وجود دارند، زیرا امروزه کبوترهای باکیفیت آنقدر گسترده هستند که من به سختی باور میکنم که هنوز مربیانی وجود دارند که تنها کبوترهای بی کیفیت داشته باشند.

در هلند و بلژیک، ما غالباً یک به چهار (one in four) مسابقه میدهیم. آیا این به معنای 1000 کبوتر در یک مسابقه است؟
250 جایزه وجود دارد.

زمانی که یک مربی (پرورش دهنده) 16 کبوتر را وارد میکند، او در حد متوسط قرار دارد اگر 4 جایزه را ببرد. این مسئله نه خوب است نه بد است.
زمانی که او 8 جایزه (50 درصد) میبرد، این مسئله نسبتاً خوب محسوب میشود. به هرحال، قهرمانان (واقعی) از این مسئله راضی نیستند. بردن 50 درصد جایزه ها به اندازه کافی برای آنها خوب نیست.
بنابراین، این وضعیت ایجاد میشود: اگر قهرمانی 16 کبوتر را وارد مسابقه کند و او 8 جایزه را ببرد که بسیار خوب است، حداقل برای او خوب است. اگر مربی 16 کبوتر را وارد کند و به هیچ وجه جایزه ای نبرد، حتی یک کبوتر در 25 درصد ورود کلی؟ درواقع این مسئله غیرممکن است. هیچ کسی چنین کبوترهای بدی ندارد، عدم کیفیت نمیتواند علت باشد. چنین کسی مشکل دارد و باید به دامپزشک مراجعه کند. کبوترهای او کم مریض نیستند.

اشتباه بزرگ

کیفیت پایین یا سلامت ضعیف؟ این دشوارترین وضعیت برای بسیاری از افرادی است که در ورزش موفق نیستند.
در مورد کیفیت، من تکرار میکنم که در دنیا هیچکس نیست که بتواند با اطمینان بررسی کند که آیا یک کبوتر خوب هست.
او نمیتواند این مسئله را بررسی کند و حتی بهترین اصل و نسب الزاماً باعث نمیشود که یک کبوتر، کبوتر خوبی باشد.
اما شما نمیتوانید این مسئله را معکوس کنید: اگر کسی نتواند با اطمینان بررسی کند که آیا یک کبوتر خوب است، به این معنا نیست که او نمیتواند بررسی کند که آیا یک کبوتر بد است. برخی از کبوتران بالهای بدی دارند یا آنقدر بدن بدی دارند که به هیچ وجه نمیتوانند وضعیت خوبی داشته باشند.
اگر شما به اندازه کافی باهوش هستید تا بررسی کنید که آیا یک کبوتر بد است، این خود یک مسئله است. اما تنها مسئله نیست.
من معتقدم که این مسئله کلید موفقیت بسیاری از پرورش دهندگان است. آنها میدانند که کدام پرندگان را حذف کنند. بسیاری از قهرمانان ادعا میکنند که انتخاب خوب، یک راز است.

هنگام انتخاب پرندگان هرکسی اشتباه میکند، اما قهرمانان در مقایسه با دیگران کمتر اشتباه میکنند. به هرحال مربوط به یک مسئله شما هرگز اشتباه نمیکنید، یعنی اینکه زمانی که سلامت طبیعی معیار اصلی در انتخاب شما است. کسی که از پرندگانی خلاص میشود که 365 روز سال وضعیت خوبی ندارند، به ندرت اشتباه میکند. زمانی که شما 40 کبوتر دارید و 38 تای آنها سلامت خوبی دارند، دوتای دیگر بهانه ای برای مریض بودن ندارند. آنها را حذف کنید.
مسلماً شما نباید 38 پرنده سالم را دارو بدهید تا آن دوتا را درمان کنید.
زمانی که در یک کلاس 2 دانش آموز سردرد دارند، معلم به تمام دانش آموزان آسپیرین نمیدهد.

راز

در ورزش کبوتران، مسیرهای زیادی منجر به موفقیت میشوند. اما تمام قهرمانان یک چیز مشترک دارند: آنها نسبت به پرندگانی که نمیتوانند سالم بمانند یا دائماً به دارو نیاز دارند تا وضعیت خوبی داشته باشند، رحم ندارند.
آنهایی که در درمان دارویی اغراق میکنند، ممکن است پرندگانی داشته باشند که مریض نیستند اما برای چنین پرندگانی سخت است تا به وضعیت و شرایط عالی برسند.
سلامت آنها طبیعی نیست بلکه مصنوعی است.
هنگام خرید کردن کبوتران، این مسئله مهم را نیز باید بررسی کرد.
از پرورش دهندگانی که اغلب به پرندگان خود دارو میدهند دور بمانید.
بهتر است از افرادی پرندگان را بگیرید که مطلب کمتری در مورد درمان دارویی میدانند. شما پرندگان قویتری به دست می آورید، پرندگانی که مقاومت طبیعی بیشتری در برابر تمام ویروسها و باکتریهایی دارند که آنها را از محیط خارج تهدید میکنند، مثلاً در سبد مسابقه مورد نظر.

بسیاری از مربیان نمیدانند که چه چیزی باید به پرندگان بدهند تا آنها را سالمتر کنند؟ این یک گفته اشتباه است.
این پرسش باید اینگونه مطرح شود: کفتربازان چه کاری باید انجام دهند تا پرندگانی را به دست آورند که طبیعتاً قوی هستند، پرندگانی با آسیب ناپذیری خوب که دائماً به دارو نیاز نداشته باشند؟ پاسخ این پرسش انتخاب کردن است. شما باید با پرندگان خوب باشید و در عین حال با آنها سختگیر باشید. دست چدنی در دستکش مخملی. علاوه براین، انتخاب کردن نمیتواند به اندازه کافی از ابتدا آغاز شود. درواقع، زمانی که پرندگان هنوز در تخم هستند.
در مورد انتخاب کردن، این اشتباهات رخ میدهند: برخی از افراد خیلی زود فکر میکنند که یک کبوتر، کبوتر خوبی است. همان پرنده که برای یک قهرمان پرنده متوسطی محسوب میشود، بنابراین به اندازه کافی خوب نیست و غیرقهرمانان ممکن است آن را به عنوان کبوتر تولیدکننده (مولد) در کبوترخانه قرار دهند.

سایرین پرنده هایی در کبوترخانه دارند که به آنجا تعلق ندارند. مثلاً پرنده های چهارساله ای که هرگز جوجه خوبی به دنیا نیاورده اند. تنها دلیل هنوز زنده ماندن آنها اصل و نسب آنها یا پولی است که برای آنها پرداخت شده است. برای پرندگان مسابقه ای نیز همین مسئله وجود دارد: زمانی که یک پرنده دوساله پیرتر میشود، به ندرت به پرنده بهتری تبدیل میشود. به این خاطر است که یک پرنده دوساله باید یک پرنده خوب یا بد باشد. به این خاطر، بسیاری از قهرمانان در اروپا با پرندگان یک ساله مسابقه میدهند.

پرندگان جوان

این مسئله با چند دهه گذشته بسیار متفاوت است. اگر امروزه شما به برگه نتایج در بلژیک و هلند نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چقدر جوان، برندگان با گذشته مقایسه میشوند.
برعکس گذشته، اکنون غالباً پرندگان یکساله یا دوساله در صدر قرار دارند.
تنها برای مسابقات 2 روزه مانند مسابقات پائو (Pau) و بارسلونا این مسئله فرق میکند.
در گذشته، کبوتری که مریض میشد وضعیت خوبی پیدا نمیکرد. زیرا ما داروی مورد نظر را نداشتیم.بعداً ما داروی مورد نظر را به دست آوردیم و مشکلات مختلفی پیدا کردیم.
چگونه این مشکلات به وجود آمدند؟ به خاطر درمان دارویی در طول سالها، ما کبوترها را ضعیفتر کردیم.
پرورش دهندگان زیادی متوجه نشدند که داروی مورد نظر برای درمان بیماریها ساخته شدند. زمانی که نتایج ضعیف بود، آنها به دارو متوسل شدند و شک داشتند که به خاطر دارو، قهرمانان عملکرد خوبی دارند. این یک تصور غلط است. دارو باعث نمیشود که کبوتران مسابقه دهندگان بهتری شوند، به هرحال، انتخاب قوی مبتنی بر نتایج و سلامت طبیعی و آسیب ناپذیری باعث این مسئله میشوند.

پرندگان جوانتر

در گذشته در اروپا زمانی که جوجه ها 4 هفتشان میشد، بسیاری از قهرمانان آنها را از غذای مادر میگرفتند.
درحال حاضر آنها این کار را در سه هفتگی جوجه انجام میدهند. آنها این کار را به خاطر چند دلیل انجام میدهند.

شما با این کار پرندگان پیر را ضعیف نمیکنید. تغذییه کردن جوجه ها مخصوصاً پرندگان پیر نیروی آنها را زیاد میگیرد.

رام کردن آنها در سن پایینتر پرندگان را رامتر میکند. تعداد خیلی کمی از کبوتران طبیعتاً میترسند. این مربی است که مسئول میباشد. او تماس خوبی با پرندگان ندارد، او آنها را به آرامی نمیگیرد: دستها را بالای سر پرنده میبرد، به آرامی به آن نزدیک میشود و ناگهان آن را میگیرد. چگونه میتوانید انتظار داشته باشید که چنین پرنده هایی تمام اطمینانی که به شما دارند را از دست ندهند؟ چگونه انتظار دارید که چنین پرنده هایی زمانی که از یک مسابقه به خانه برمیگردند و شما را میبینند، سریع به دام بیفتند؟ باور داشته باشید یا نداشته باشید، مربیانی را میشناسم که پرندگان آنها به دام نمی افتند، مگراینکه مخفی شوند. همچنین مربیانی دیگری نیز وجود دارند. مربیانی که پرندگان آنها سریعتر به دام می افتند، تنها به این خاطر که آنها را میبینند. آنها کار درست را انجام میدهند.
دلیل دیگری که جوجه ها را در سنین اولیه از غذای مادر میگیرند، مربوط به انتخاب کردن است. شما زودتر متوجه میشوید که کدام یک ضعیف و کم بنیه هستند.

کبوترانی که آینده ای ندارند

هرچقدر پرندگان جوانتری انتخاب کنید، بهتر است. درواقع شما میتوانید کار انتخاب کردن را آغاز کنید، زمانی که پرندگان هنوز در تخم هستند.
توصیه ای در مورد انتخاب کردن:
به تخمهایی که پوسته سخت و پرمنفذی دارند اطمینان نکنید. اگر بچه در تخم نمیرد، در بسیاری از موارد، یک جوجه ضعیف از تخم بیرون می آید، جوجه ای که به ندرت ماندنی است یا هرگز ماندنی نیست، حتی اگر این جوجه از بهترین کبوتران شما باشند. تخمها مانند کبوتران سالم باید صاف و صیقلی باشند.
تخمهایی که پوسته سخت و پرمنفذی دارند را حذف کنید.

زمانی که شما در پای جوجه های یک هفته ای حلقه میگذارید، ممکن است متوجه شوید که یکی از جوجه ها در مقایسه با جوجه های هم سن پاهای باریکتر و نازکتری دارد. چنین جوجه ای هرگز پرنده ای قوی، ماندنی و سالم نخواهد بود. آن را حذف کنید. این کبوتری است که آینده ای ندارد.
مراقب جوجه هایی باشید که همیشه در لانه سروصدا میکنند. ممکن است علت آن نوعی شته، کرم یا خوره (trichomoniasis) باشد و درمان دارویی به شما در این خصوص کمک میکند. اما چنین چیزی هرگز برای یک مربی جدی رخ نمیدهد. او از خطر trichomoniasis آگاه است و پیشگیری میکند. به طور کلی، جوجه هایی که در لانه زیاد سروصدا میکنند، جوجه های خوبی نیستند. بار دیگر: آنها را هم حذف کنید. آنها کبوترانی هستند که آینده ای ندارند.

همچنین مراقب جوجه هایی باشید که در لانه مرطوب هستند. آنها مرطوب هستند چون که لانه مرطوب است و لانه مرطوب است چون که کبوتران آب زیاد میخورند و آب زیادی پس میدهند. این خود علتی دارد. کبوترانی که آب زیاد میخورند وضعیت خوبی ندارند. غالباً مشکلی در مورد هضم آنها وجود دارد. آغاز کردن با چنین پرندگانی آغاز بدی است. همچنین این امکان وجود دارد که جوجه ها در فضله خودشان بخوابند. و چرا چنین اتفاقی می افتد؟ آنها این قدرت را ندارند که فضله های خود را به کناره لانه ببرند. آنها به اندازه کافی قوی نیستند. آنها را حذف کنید.
گاهی شما متوجه میشوید که رشد پرها برروی شانه های جوجه ها در لانه دیرتر رخ میدهد. اگر شما جوجه های هم سن را مقایسه کنید، متوجه میشوید که رشد پرهای برخی از جوجه ها کاملتر صورت میگیرد. جوجه هایی را حذف کنید که سرعت رشد پرها برروی شانه هایشان کند است. آنها فاقد نیروی بقا هستند. به این خاطر است که آنها: هیچ آینده ای ندارند.
پس از آنکه شما جوجه ها را از غذا گرفتید، ممکن است برخی از آنها هنوز درخواست غذا کنند. حتی ممکن است دنبال سایر جوجه ها بروند و از آنها غذا بخواهند. بار دیگر: اینها جوجه های ضعیفی هستند که در لانه شما جایی برای ماندن ندارند.
اینکه حداقل یکبار منقار جوجه ها را باز کنید کار خوبی است. ممکن است که منقار آنها ضعیف و باریک باشد. این مسئله به استخوانها و بدن ضعیف مربوط میشود. این مسئله نشانگر پرندگانی است که گلوی بزرگی دارند و بریده بریده نفس میکشند.
من بسیاری از بهترین پرندگان هلند و بلژیک را آموزش دادم. تعداد کمی از آنها بزرگ بودند و تعدادی نیز پرندگانی با مسافت کوتاه بودند (حدود 80 مایل مسابقه میدادند). احتمالش صفر است که یک پرنده بزرگ در مسافتهای طولانی تر پرنده خوبی باشد. من پرندگان جوانی را دوست ندارم که هنوز در جایگاه پایینی قرار دارند، زیرا برای رسیدن به جایگاه بالا، خیلی چاق و بزرگ هستند، درحالی که پرندگان هم سن آنها چابکترند. برخی از تازه کارهای ورزش گمان میکنند که پرندگان بزرگ پرندگان نیرومندی هستند. آنها اشتباه میکنند. کبوتر قوی نوین، نسبتاً کوچک است.

اشتباه دیگر

درس گرفتن از اشتباهات مسئله مهمی است. در گذشته برای من اتفاق افتاده است که اجازه دادم جوجه ای زنده بماند که سلامت خوبی نداشت. تنها دلیلش این بود که آن جوجه از پدرومادرش دور بود. هرگز اتفاق نیفتاده است که چنین جوجه ای پرنده خوبی شود. اکنون من دیگر نسبت به چنین جوجه هایی دیگر رحمی نشان نمیدهم.
سلامت خوب مسئله اصلی است که پرنده در هرسنی باید داشته باشد. اگر جوجه ای سلامت خوبی نداشته باشد، ابتدا آن را حذف کنید و سپس حلقه مورد نظر را بررسی کنید تا بفهمید که پدر و مادرش چگونه پرنده ای بودند. اگر شما ابتدا بررسی نکنید که چه پدرومادری آن جوجه را زاییده اند، شما تبعیض قائل شده اید و با نگاه متفاوتی قضاوت میکنید و ممکن است متقاعد شوید که اجازه بدهید آن جوجه زنده بماند.

مسئله مثبت

صرفنظر از سلامت طبیعی آنها، آنچه که من در مورد پرندگان جوان دوست دارم این است که در سن جوانی، نسبت به قلمرو خود دلبستگی نشان میدهند.
پرندگانی که میتوانم آنها را در تاریکی بگیرم، چون که میدانم که کجا هستند (همیشه در یک مکان قرار دارند)، اغلب پرندگان بهتری خواهند بود. من کبوترانی را دوست ندارم که مجبورم دنبال آنها بگردم، چون که هرجایی میتوانند باشند. کبوترانی که نسبت به قلمرو خود دلبستگی ندارند و از آن دفاع نمیکنند، به ندرت پرندگان خوبی خواهند شد.

نتیجه گیری

پرندگانی که بدن کامل، چشمان کامل، پرهای کامل و حتی نسب کاملی دارند، ممکن است کبوتران بی ارزشی باشند که نتوانند جایزه مناسبی ببرند.این مسئله انتخاب خوب را بسیار دشوار میکند.
مواردی مانند اراده و شخصیت پرنده، جهت یابی، هوش، بنیه و دلبستگی نسبت به قلمرو از جمله مواردی هستند که باعث میشوند یک پرنده، پرنده خوبی باشد و ما این موارد را نمیتوانیم ببینیم.
بنابراین، هنگام طبقه بندی و انتخاب کردن، اشتباهاتی رخ میدهند. به هرحال، کسی که براساس سلامت طبیعی پرندگان را طبقه بندی و انتخاب میکند. و خوشبختانه بررسی این مسئله که آیا یک پرنده سلامت ضعیفی دارد، کار دشواری نیست.
فکر نکنید که دارو باعث برنده شدن شما میشود. افرادی مانند کلاک، انجلز، هوبن و بسیاری از افراد دیگر در تمام زندگیشان مسابقه دهندگان موفقی بوده اند. در مقابل، آنها پزشک یا شیمیدان نیستند، آنها هیچ چیزی در مورد دارو یا بیماریها نمیدانند. نقطه مشترک آنها این است که همه آنها میدانند که انتخاب کردن چقدر اهمیت دارد.
شعار ساسان

pipapigeon

(ویرایش شده ۲۲-۳-۱۳۹۷ ۰۱:۰۴ عصر توسط ساسان.)
۱۳-۳-۱۳۹۷ ۱۱:۵۷ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر سپاس از این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
[-] 3 کاربر به دلیل این ارسال از ساسان سپاسگزاری کرده اند.
میلاد, میثم حسینی, محمدرضا جعفری
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان